You are currently viewing Czym kierować się przy wyborze urny?

Czym kierować się przy wyborze urny?

  • Post category:Blog

Mimo że najczęściej wybierany jest pochówek w trumnie, coraz więcej osób chce, aby po śmierci ich ciało zostało skremowane. Po tym procesie prochy zmarłego składane  są w urnie, która podczas uroczystości pogrzebowych zostaje złożona w kolumbarium bądź w grobie. Obecnie dostępne są różnego rodzaju urny, różniące się kształtem czy materiałem, z jakiego zostały wykonane. To, która sprawdzi się najlepiej, zależne jest od kilku czynników.

Jakie elementy są istotne podczas wyboru urny?

Pierwszym parametrem, na który rodzina zmarłego najczęściej zwraca uwagę podczas wyboru, jest materiał, z jakiego została wykonana urna.  Najczęściej kupowane modele wykonane z drewna, kamienia lub metalu. Do produkcji urn drewnianych wykorzystuje się drewno sosnowe, dębowe lub bukowe. Charakteryzują się one dużą masą własną, są również bardzo wytrzymałe. Ze względu na to, że drewno jest stosunkowo miękkie, urny z tego surowca mogą przybierać różne ciekawe formy.

Dosyć częstym wyborem są urny metalowe. Dostępne są one w różnych wzorach i kolorach, charakteryzuje je bardzo duża odporność na urazy mechaniczne. Dużym plusem jest również stosunkowo niska cena. Większość z nich wykonana jest ze stali bądź mosiądzu. Urny kamienne są bardzo wytrzymałe, prezentują się niezwykle elegancko. Do ich produkcji wykorzystuje się takie surowce jak granit, onyks czy marmur.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wyboru urny?

Kolejnym elementem, na który większość osób zwraca uwagę, jest wygląd i kształt urny. Jak już wspomniano, urny mogą przyjmować przeróżną postać – dostępne są zarówno proste, klasyczne formy, jak i nieco bardziej oryginalne modele. To, który będzie najodpowiedniejszy, zależne jest przede wszystkim od preferencji rodziny, a także charakteru zmarłego.