You are currently viewing Jak dobrać oprawę muzyczną na pogrzeb?

Jak dobrać oprawę muzyczną na pogrzeb?

  • Post category:Blog

Uroczystości pogrzebowe są bardzo ciężkim przeżyciem dla rodziny i przyjaciół zmarłego. Odbywają się w bardzo podniosłej atmosferze. Ten okres jest trudny dla bliskich, którzy muszą zająć się organizacją pogrzebu i dopilnować wszystkich niezbędnych formalności. Coraz więcej osób decyduje się na zadbanie o oprawę muzyczną podczas pogrzebu, która wprowadza żałobników w zadumę i jest swego rodzaju hołdem dla zmarłego.

Jaka muzyka sprawdzi się na uroczystościach pogrzebowych?

Jeszcze do niedawna muzyka kojarzona była przede wszystkim z pogrzebami wojskowymi, jednak obecnie coraz częściej można spotkać się z nią na ostatnim pożegnaniu osób niezwiązanych z wojskiem. Podczas dobierania oprawy muzycznej pogrzebu należy zadbać o to, aby pasowała ona do charakteru wydarzenia. Skoczna, wesoła muzyka nie byłaby na miejscu, w przeciwności do smutnych, spokojnych ballad przepełnionych smutkiem i żalem.

Niektóre zakłady pogrzebowe mają w swojej ofercie również oprawę muzyczną pogrzebów. Decydując się na ich usługi, można zaufać im w kwestii znalezienia odpowiedniej muzyki pasującej do sytuacji, co znacznie odciąża bliskich podczas organizacji. Na pogrzebach najczęściej usłyszeć można muzykę klasyczną, jednak warto zdecydować się także na inne gatunki. Odpowiednio wykonana selekcja z pewnością pozwoli wyłonić utwory, które będą najbardziej pasować do uroczystości i odpowiadać osobom decyzyjnym w tej kwestii.

Na czym skupić się podczas wybierania oprawy muzycznej na pogrzeb?

Przed rozpoczęciem poszukiwań należy podjąć decyzję, czy oprawa muzyczna na pogrzebie ma przyjąć wyżej wspomnianą formę klasyczną, czy ma odzwierciedlać zmarłego. W niektórych przypadkach podczas uroczystości pogrzebowej może rozbrzmiewać ulubiony utwór zmarłego. Niekiedy informacja o pożądanych utworach podczas pogrzebu jest umieszczona w testamencie. W takich sytuacjach rodzina ma znacznie ułatwione zadanie i chociaż fragment utworu powinien rozbrzmieć w trakcie uroczystości, nawet jeżeli nie pasuje do charakteru uroczystości. Warto pamiętać, że na oprawę muzyczną można zdecydować się wyłącznie w przypadku pogrzebu świeckiego. W trakcie pogrzebu katolickiego odśpiewywane są wyłącznie kościelne pieśni żałobne.